BluePink BluePink
XHost
Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.
Home � Legaturi Web � Descarcare � Cautare
Navigare
Conducerea Scolii
Cadre didactice
Oferta Scolara
Dotari
Date Statistice
Activitati/Parteneriate
Orasul Craiova
Legaturi Web
Galerie Foto
Descarcare

Adresa scolii

Str. Banu Stepan nr.20,
200819 Craiova,
Dolj,
Romania,
Tel/Fax:(+40)251463175

COMUNITATEA LOCALA SI PARTENERIATE LA NIVELUL SCOLII

Activitatile desfasurate in anii scolari 2001- 2002, 2002-2003, 2003-2004, 2004-2005 si 2005-2006, au ca rezultat schimbari vizibile in viata scolii. Am manifestat o preocupare permanenta pentru identificarea nevoilor de educatie ale comunitatii locale si a posibilitatilor de satisfacere in cadrul normativ existent, si cu resursele disponibile, cat si pentru elaborarea planurilor/ programelor de dezvoltare a unitatii scolare, pentru satisfacerea nevoilor proprii si ale comunitatii.
   In cadrul unui protocol incheiat intre I.P.J. Dolj si membrii Comunitatii Etniei Rromilor din Romania si ai Uniunii Rromilor din Craiova a fost inclusa si Scoala nr. 26 , stabilind astfel relatii de parteneriat, avand drept scop legatura permanenta intre politie, reprezentantii etniei pe plan local si scoala, pentru o mai buna colaborare si comunicare, rezolvarea unor probleme cu care se confrunta aceasta etnie (lipsa actelor de identitate, detensionarea unor confilcte interetnice, reducerea delincventei juvenile etc.), sprijin acordat scolii pentru o frecventa mai buna, eradicarea abandonului scolar, dotarea scolii , realizarea in parteneriat a unor proiecte cu finantare PHARE cu fonduri special alocate pentru rromi, prin ONG – ul organizatiei etc.
   Deoarece in circumscriptia noastra scolara exista tineri care n-au frecventat nici cursurile primare sau fosti elevi care au fost scosi din evidentele scolare inainte de finalizarea cursurilor gimnaziale pe motivul depasirii varstei si neprezentarea la scoala fiind plecati in strainatate, am primit solicitari de infiintare a cursurilor cu frecventa redusa, pentru a-si completa studiile, deoarece la Scoala nr. 13 unde exista astfel de cursuri nu merg, existand conflicte intre clanuri. In acest sens, am primit un nr. de 10 cereri, (desi mai sunt si alti potentiali doritori de a se inscrie la aceste cursuri, dar actualmente nu se afla in tara) drept pentru care au fost inscrisi la Scoala nr. 13, iar pe unii dintre ei ii vom recupera la cursurile de zi ale unitatii noastre in anul scolar 2005-2006.
   Am organizat la nivelul unitatii echipe mixte pentru dezvoltare comunitara la nivel local, interjudetean si national, continuarea Proiectul „Educatia – garantia unui viitor mai bun pentru copiii rromi - cadrele didactice implicate au consiliat familiile rrome care au copii de varsta scolara si prescolara pentru a-i aduce la scoala si gradinita. Activitatea de consiliere s-a desfasurat atat in timpul programului scolar prin discutii individuale, prin lectorate si sedinte la care au fost invitati lideri ai comunitatii rrome, cat Si in perioada de vacanta.
   Avand in vedere problemele sociale cu care se confrunta numeroase familii de rromi din cartierul Mofleni, am procedat la consiliere pe probleme de igiena in colaborare cu medicul scolar, dr. Geonea Bogdan, in randul copiilor rromi si ne-rromi scolarizati si nescolarizati sub deviza „Ajuta-ma, vreau sa fiu curat", iar pentru familiile foarte sarace s-au colectat si distribuit haine de la cadrele didactice si parintii unor elevi mai instariti.
   Proiectul si-a demonstrat eficienta, reusind sa aducem la scoala 20 de copii, frecventa s-a imbunatatit considerabil, rezultatele la invatatur s-au imbunatatit, iar un numar de 15 elevi au fost ajutati si determinati sa nu abandoneze cursurile.
   Pe aceste considerente, proiectul va fi continuat si chiar intensificat.

PARTENERIATE:

- Scoala nr.32 "Al. Macedonski"(contract de parteneriat educational)
   - Scoala Breasta, C.N. "Fratii Buzesti", Scoala nr.16, Scoala Cotofeni, Scoala Predesti (tema: "Pastrarea obiceiurilor si traditiilor in conditiile integrarii europene"- proiect de parteneriat SPRE EUROPA). In proiect a fost implicata si organizatia WORLD VISION.
   - Grupul Scolar "Anghel Saligny", Scoala nr.1 "Obedeanu", Scoala nr.13, Scoala nr.16, Scoala nr.34 "Eugeniu Carada" (program parteneriat de recuperare a elevilor nescolarizati din zona municipiului Craiova, inscrisi pentru continuarea studiilor obligatorii la G.S. "Anghel Saligny" din Craiova)
   - Colegiul Tehnic "Ion Mincu" (tema: "Orientarea Scolara")
   - Grupul Scolar I.C.M. "George Bibescu" in parteneriat cu Sectia 5 Politie Craiovita Noua ("Prevenirea actelor antisociale in randul elevilor")

Anunturi